Relacja z targów AVS 2017 cz.2
14 stycznia 2018
Informacja o ochronie danych osobowych zgodnie z ustawą RODO
24 maja 2018
Docisk gramofonowy

Jak w prosty sposób zredukować niepożądane rezonanse w układzie płyta – gramofon?

Gramofon analogowy odtwarza dźwięk w sposób czysto mechaniczny, jakość sygnału jest więc w dużej mierze uzależniona od dokładności (precyzji) poszczególnych elementów odpowiedzialnych za jego przekazanie. Jednym z rozwiązań niwelującym zakłócenia pochodzące od napędu jest docisk – krążek poprawiający powierzchnię styku płyty z talerzem. Nakładany swobodnie na oś talerza działa grawitacyjnie.

Jak dobrać docisk o właściwej wadze do Twojego gramofonu?

Uzależnione jest to od napędu talerza w Twoim gramofonie. Możesz to sprawdzić np.: w specyfikacji technicznej urządzenia. Kiedy już wiesz, to pozostaje tylko wybrać optymalną wagę docisku:

  • dociski ciężkie > 350 gram – napędy rolkowe i taśmowe
  • dociski średnie 200-350 gram – napędy rolkowe plus resorowanie
  • dociski lekkie 150-200 gram – napęd bezpośredni

Trzeba pamiętać o niebezpieczeństwie w zastosowaniu za ciężkich docisków. Może to spowodować zbyt szybkie zużycie układu napędowego lub jego elementów.

„Płyty analogowe to mini dzieła sztuki, które sprzyjają koncentracji na tym, co za chwilę ukoi nasz słuch. Nawet trzask winyla to analogowa, przyjazna uchu pieszczota, jakże inna od cyfrowej martwej ciszy. Słuchanie muzyki nie tylko łagodzi obyczaje – słuchajmy płyt winylowych, z ich duszą, historią, trzaskami – to czyni nas lepszymi.” – powiedział Piotr Metz, szef muzyczny Trójki, który podczas Audio Video Show od lat prowadzi autorskie spotkania z muzyką. PRZEJDŹ DO PRODUKTU

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *